Kontakt:

Biuro projektowe:

Joanna Święcka
kontakt@szelagowska.studio
+48 577 264 777

Management:

Maria Grzesiak
maria@maniadesign.com.pl
+48 530 117 276

Ważne – nie przyjmujemy zgłoszeń do programu!

Castingi do programów z moim udziałem prowadzą kanały:  TVN, HGTV oraz TVN Style. Informacji szukajcie tu: hgtv.pl/castingi,3567,n 

Biała sypialnia, czyli jak połączyć lata 50-te z IKEA

proj. Dorota Szelągowska maniadesign.com.pl
Kategorie: • Autor: Komentarze ()

Kiedy byłam dzieckiem marginesy w zeszytach zapełniałam planami mieszkań i projektami domów. Średnio raz w miesiącu próbowałam przemeblowywać nasze mieszkanie. I chociaż często się przeprowadzałyśmy, nadal tych metamorfoz było mi mało. Marzyłam, aby móc urządzić wszystkie mieszkania w kamienicy, którą mijałam idąc do szkoły. Każde w innym stylu, kolorze, o innej funkcjonalności. Oczywiście nie zamierzałam rozstawać się z moimi dziełami – służyłyby mi w zależności od nastroju 🙂

Teraz jako względnie dorosła osoba nadal zapełniam kartki planami domów, przemeblowuję mieszkanie raz w miesiącu i urządzam wnętrza dla innych, oraz ciągle jest mi mało. A moje kamieniczne marzenie pozostało gdzieś głęboko we mnie. Częściowo udało mi się je zrealizować w moim wiejskim domu.

Z założenia jest to dom otwarty, taki który ma służyć także moim przyjaciołom. Dlatego właśnie zaprojektowałam w nim cztery sypianie. Cztery różne pomieszczenia o jednej funkcjonalności – wygodny wypoczynek, trochę miejsca do przechowywania. Klimat sielski, ale… No właśnie. Postanowiłam stworzyć pomieszczenia różniące się stylem, konwencją, kolorem. Efekt ? Znajomi wybierają sobie gdzie chcą spać. Z wyprzedzeniem. Mój Syn za to, znakomicie czuje się w 4 metrowej sypialni marynarskiej 🙂

 

cztery sypialnie fot. Celestyna Król proj. Dorota Szelągowska maniadesign.com.pl

cztery sypialnie fot. Celestyna Król proj. Dorota Szelągowska maniadesign.com.pl

W kolejnych wpisach, pokażę każdą z sypialni osobno, ale zacznę od Białej, najbardziej mojej.

 

fot.Celestyna Król proj. Dorota Szelągowska maniadesign.com.pl

fot.Celestyna Król proj. Dorota Szelągowska maniadesign.com.pl

 

 

Punktem wyjścia do projektu tego wnętrza było łóżko. Nie planowałam kupna tego mebla, ale nie miałam innego wyboru 🙂 Kiedy razem z Marią wynajęłyśmy stary dom na Saskiej Kępie na nasze nowe biuro, był on pełen mebli po poprzedniej właścicielce. Sypialnia  – stylizowane łóżko z lat 50-tych z błyszczącym fornirem, od razu przykuło moją uwagę. I chociaż nie miałam go jak przechować, poczekało na koniec remontu domu na Warmii i stało się punktem wyjścia do koncepcji całej sypialni.

 

Sypialnia Biała przed aranżacją proj. Dorota Szelągowska maniadesign.com.pl

Sypialnia Biała przed aranżacją proj. Dorota Szelągowska maniadesign.com.pl

 

Łóżko postawiłam po środku. Musiałam zamówić materac na wymiar (niestandardowy 190 cm/175 cm) i ku mojemu zdziwieniu nie kosztował wcale wiele, bo 750 złotych. Zdecydowałam, aby resztę dodatków utrzymać w różnych odcieniach bieli. Dzięki temu przełamałam „pałacowość” łóżka.

Chciałam, aby to wnętrze było czyste i przestronne. Zamiast szafy postawiłam komodę HEMNES. W domu, w którym spędzamy weekendy czy wakacje, nie potrzebujemy ogromnych szaf. W zupełności wystarczy pojemna komoda z głębokimi szufladami. Mój wybór, co do tego mebla też nie był przypadkowy. Połączenie ciężkiego stylizowanego łóżka z klasycznym meblem z IKEA jest łatwym sposobem na „odpałacowienie” wnętrza.

 

fot.Celestyna Król proj. Dorota Szelągowska maniadesign.com.pl

fot.Celestyna Król proj. Dorota Szelągowska maniadesign.com.pl

 

Białe wnętrze wymaga dobrego oświetlania. W sypialni ważne jest to, aby światło było ciepłe i abyśmy mogli nim sterować, stwarzając odpowiednią atmosferę. Z racji skosów i niskiego wnętrza, zrezygnowałam z lampy sufitowej. W zamian za to zamontowałam delikatne, beżowe kinkiety, włączane zarówno przy wejściu, jaki również włącznikiem przy samym łóżku. Dodatkowo, co stanowi również dekorację samą w sobie, przy sklepieniach rozciągnęłam lampki z piłeczek pingpongowych. Jak je zrobić pokazywałam w „Weekendowych Metamorfozach” emitowanych w stacji TVN Style. Do tego dodatki: pompony z białego tiulu, obrazki w białych ramach, jasna ceramika, metalowy fotel, a na podłodze biała skóra z sieciówki.

 

fot.Celestyna Król proj. Dorota Szelągowska maniadesign.com.pl

fot.Celestyna Król proj. Dorota Szelągowska maniadesign.com.pl

 

Gdy projektowałam cztery sypialnie, nie byłam pewna, która okaże się moja. Kiedy skończyłam prace nad Białą, poczułam, że jest to Ona. Czuję się w niej dobrze. Jest pełna dodatków, ale jednolitość koloru sprawia, że nie są one przytłaczające. Jest przytulana i ciepła. Mam nadzieję, że będę w niej miała tylko dobre sny.