Oferta
Kontakt
projekty@maniaevent.pl
+48 533 666 746

Skandynawski styl – sypialnia

Dorota Was Urządzi - TVN Style
Kategorie: , , • Autor: Komentarze ()
Dotora Was Urządzi - TVN Style

Dotora Was Urządzi – TVN Style

Lokalizacja: Warszawa

Pomieszczenie: sypialnia

Powierzchnia: około 8 m2

Czas realizacji: 3 dni

Budżet: do 7000 zł.

Problem

Sypialnia Agaty i Marka była maleńka i nieustawna. Dodatkowo Marek pomalował ją w zdecydowanych, ciemnych kolorach. Właściciele nie mieli też miejsca do przechowywania. Potrzebne okazało się także osłonięcie okna, ponieważ niefortunnie ustawiona latarnia nie pozwalała spać gospodarzom.

Dorota Was Urządzi - TVN Style

Dorota Was Urządzi – TVN Style

Wizja

Miała to być sypialnia w stylu skandynawskim. Z miejscem na magazynowanie rzeczy oraz wygodnym łóżkiem. Agata i Marek to wielbiciele samochodów i podróży. Chcieli też, by we wnętrzu było miejsce na ich pasje, oraz na… kota, który sypia na parapecie. Wnętrze miało być jasne i funkcjonalne

Dorota Was Urządzi - TVN Style

Dorota Was Urządzi – TVN Style

Realizacja

Pomieszczenie rzeczywiście nie zostawiało wielkiego wyboru jeśli chodzi o ustawienie mebli. Jego wymiary i umiejscowienie drzwi sprawiały, że jedynym miejscem dla łóżka był środek pokoju.

Żeby powiększyć przestrzeń na przechowywanie, dodałam w pomieszczeniu szafy i szafki. Rozplanowałam je jednak zupełnie inaczej, zwracając uwagę na kształt pokoju. Dzięki temu cała przestrzeń na ścianie z drzwiami została wykorzystana. Pojemna szafa oraz pawlacz nie tylko rozwiązały problem przechowywania. Dzięki temu pokój zyskał foremny kształt kwadratu. Pojawiła się też niska zabudowa na dłuższej ścianie pokoju, co optycznie nie pomniejszyło pomieszczenia, a duża tafla lustra tuż nad nią dodatkowo je powiększyła.

Atmosfera

Jeśli chodzi o ulubiony przez bohaterów styl skandynawski – rządzi się on pewnymi podstawowymi zasadami.

Paleta barw: biele i zimne pastele są bazą. Dodatki mogą być kolorowe. Tu bazą stała się biel wpadająca w szarość i błękity, a w dodatkach plamy żółci i turkusu.

Materiały: drewno. Idealnie wpasował się tu zagłówek z desek sosnowych pomalowanych na biało i pieniek z miękkim siedziskiem.

Wzory: Podstawa to łączenie różnych wzorów, faktur i deseni. Wybrałam owczą skórę, narzutę z grubym splotem i prostą pościel.

Prostota w dodatkach

Dodatki to zwykle plakaty i obrazy w białym passepartout umieszczone na ścianie tak, by całość tworzyła harmonijną kompozycję. Ja dobrałam do tego pomieszczenia plakaty typograficzne oraz plakat z samochodem vintage (motoryzacja była pasją naszych bohaterów).

Meble

Ponieważ musiałam zmieścić się w budżecie, a jednocześnie spełnić oczekiwania bohaterów, część drzwi od szafy zastąpiłam zasłonami, wykorzystałam również starą zabudowę pod oknem, która została powiększona.

Podest – łóżko

Każdy może zbudować je sam. Wystarczy kupić płyty i w sklepie przyciąć je na pożądany wymiar. Pod spodem umieszczamy wsporniki – im więcej, tym podest będzie bardziej stabilny. Wsporniki z desek lub płyt (jeżeli podest ma być wyższy), przykręcamy do podłogi, a do nich przykręcamy płyty. Wystarczą zwykłe wkręty oraz kątowniki. Pamiętajcie, żeby płyta na której ma leżeć materac miała otwory – dzięki temu materac nie będzie się „pocił”. Podest możecie pomalować na dowolny kolor, obić wykładziną lub obkleić.

Szuflady pod łóżko

Każdy sam może zrobić sobie szufladę – pojemnik, który może być dodatkową przestrzenią do przechowywania pod łóżkiem. Tu zrobiłam dwie szuflady, a ich fronty obiłam miękką tkaniną. Nie potrzebujemy do tego prowadnic ani drogich systemów – to po prostu jeżdżące na kółkach pojemniki.

Zagłówek z desek

Hołd dla stylu skandynawskiego. Przybicie, przyklejenie surowych desek sosnowych i pomalowanie ich farbą to była bułka z masłem. Malowałam tak, aby nadal widoczna była faktura drewna.

Pieniek w roli stołka

Styl skandynawski uwielbia wszelkiego rodzaju taborety i stołki i wykorzystuje je na różne sposoby – jako stoliki nocne, minidrabinki, stoliki kawowe. Ja przerobiłam na stołek zwykły pieniek.

Lustra

Tym razem umieszczone zostały nie na całej ścianie, ale nad zabudową. Dzięki temu optycznie powiększyłam wnętrze. Najważniejszym patentem było jednak umieszczenie kawałka lustra na ścianie równoległej – dzięki temu zabiegowi zgubiłam perspektywę i pokój wydał się dużo większy.

Oświetlenie

W sypialni ważne jest, abyśmy mieli kilka punktów świetlnych. Typowe lampki nocne można zastąpić kinkietami, ważne jednak żeby nie zapomnieć o wygodnym rozmieszczeniu włączników. Wybierając oświetlenie sugerujmy się naszym trybem życia. Jeżeli czytamy w łóżku, zadbajmy, żeby oświetlenie było dobre, jeżeli potrzebujemy tylko nastroju – możemy zakupić intymne oświetlenie. Główną lampę, która musi oświetlać szafy zamieściłam na suficie, ale co ważne – oś na której wisi nie jest już osią całego pokoju, ale miejsca wyznaczonego po odjęciu przestrzeni z łóżkiem. Dzięki temu lampa nie wisi w dziwnym miejscu

Roleta

Aby całkiem osłonić się od światła z zewnątrz nie musimy wcale wybierać ciemnych tkanin na rolety czy zasłony – istnieją tkaniny typu blackout, nie przepuszczające światła, dostępne również w jasnych kolorach. To gruba tkanina, która doskonale się sprawdza.

Dorota Was Urządzi - TVN Style

Dorota Was Urządzi – TVN Style

Podsumowanie metamorfozy

Dorota Was Urządzi - TVN Style

Dorota Was Urządzi – TVN Style